Arbejdsgrupper og Udvalg

Sidst opdateret 17.03.2020

Cogwheels

Primær immundefekt: Ann-Brit Eg Hansen, Terese Katzenstein, Lene Surland Knudsen, Olav Larsen, Carsten Schade Larsen, Susanna Deutch, Thyge Nielsen.

Sekundær immundefekt: Ulla Hjort, Ann-Brit Eg Hansen, Nina Friis-Møller, Pernille Ravn, Søren Fangel, Lykke Larsen.

Antiretroviral terapigruppen: Henrik Nielsen, Jan Gerstoft, Jens Lundgren, Alex Laursen, Niels Obel, Olav Larsen, Gitte Kronborg.

Borreliagruppen (i samarbejde med neurologer, dermatologer og kliniske mikrobiologer): Anne-Mette Lebech, Sigurdur Skarphedinsson.

COVID-19: Marie Helleberg/Jens Lundgren, Lothar Wiese, Michael Dalager-Pedersen, Merete Storgaard, Isik Somuncu Johansen og Gitte Kronborg

DRG-udvalg: Bjarne Ørskov Lindhardt.

Endokarditisgruppen (i samarbejde med kardiologer): Jannik Helweg-Larsen.

Hepatitis elimination i Danmark (i samarbejde med gastroenterologer m.fl.): Anne Øvrehus, Peer Brehm Christensen, Nina Weis, Britta Tarp, Lone Mygind.

Indvandrermedicinsk udvalg: Hanne Nødgaard Christensen, Charlotte Sølver Rehling, Anne Mette Hvass, Christian Wejse, Jane Agergaard, Morten Sodemann og Marie Nørredam.

Influenzagruppen (i samlarbejde med en del andre specialer): Gitte Kronborg, Jens Lundgren, Ulrik Dragsted, Jan Gerstoft, Henrik Nielsen.

Kronisk viral hepatitisgruppen (i samarbejde med gastroenterologer): Nina Weis (formand), Peer B Christensen, Alex Lund Laursen.

Malariagruppen: Carsten Schade Larsen, Lasse Skafte Vestergaard, Peter Ellekvist, Signe Maj Sørensen og Kim David.

Meningitisgruppen: Anne Mette Lebech, Christian Brandt, Lykke Larsen, Jacob Bodilsen, Lothar Wiese, Birgitte Rønde Hansen, Hans Rudolf von Lûttchau.

Osteomyelitis gruppe: Nina Weis, Terese Katzenstein, Pernille Ravn, Nis Pedersen Jørgensen, Lotte Ebdrup, Henrik Nielsen, Theis Aagaard og Michala Kehler.

Pneumonigruppen: Jan Gerstoft, Jens Lindberg, Thomas Benfield, Lone Mygind, Christian Philip Fischer, Pernille Ravn.

Semi-intensivgruppen: Merete Storgaard, Christian Søborg, Ulla Hjort
For yderligere info, klik her.

Sepsisgruppen: Gitte Kronborg, Gitte Pedersen, Lotte Ebdrup, Jannik Helwig, Thomas Benfield, Annmarie T Lassen, Christian Søborg, Rikke Krogh-Madsen, Merete Storgaard.

Sundhedsstyrelsens epidemigruppe: Kim David og Merete Storgaard.

Stikuheldsgruppen: Suzanne Lunding (formand), Peer B Christensen, Terese Katzenstein, Henrik Krarup, Alex Lund Laursen, Birgitte Mørn, Christian Erikstrup, Nina Weis, Jan Gerstoft.

TNF-alfa screenings gruppen (i samarbejde med gastroenterologer, rheumatologer, dermatologer og lungemedicinere): Pernille Ravn og Jan Gerstoft.

Tuberkulosegruppen (i samarbejde med lungemedicinere m.fl.): Åse Bengård Andersen, Pernille Ravn, Christian Wejse, Isik Somuncu Johansen, Troels Lillebæk.

Uddannelsesudvalget: Hanne Arildsen (formand), Carsten Schade Larsen (hovedkursusleder), Rikke Krogh Madsen, Lene Surland Knudsen, Troels Kodal, Nina Weis, Ole Kirk, Anne Øvrehus Holm, Majbritt Jeppesen, Trine Hagen, Ulla Hjort og Gitte Pedersen.

Udvalg vedr. Infektionsmedicin i Den Fælles Akutte Modtagelse (FAM): Hanne Arildsen (formand), Susanna Deutch, Suzanne Lunding, Purnima Erichsen, Rikke Krogh-Madsen, Toke Barfod, Ulla Balslev, Lotte Ebdrup, Lars Toft Nielsen, Jon Holler
For yderligere info, klik her.

Inspektorordningen i Sundhedsstyrelsen: Hanne Arildsen, Thomas Benfield

Nyhedsbrev

Indtast din email for at tilmelde dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret om nyt på hjemmesiden.


© 2020 Dansk Selskab for Infektionsmedicin

version: 2.6.1 ● design: C P Fischer

Side indlæst på 0,093 s